Dental Figüre


Periodontoloji

Periodontoloji

Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları Tanı ve Tedavileri)
Dişeti hastalıklarının tedavisi nedir?
Dişeti hastalığının erken döneminde vakaların çoğunluğunda, diştaşı temizliği, plağın uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını takiben günlük etkin ağız bakımı başarılı bir tedavi için yeterlidir. Bu tedaviyle, dişetinin tekrar dişe adaptasyonu ve dişetinin büzülerek cebin elimine olması sağlanır. Daha ilerlemiş vakalar cerrahi tedaviyi gerektirebilir. Bu tedavinin amacı dişleri çevreleyen derin periodontal ceplerdeki diştaşlarını temizlemek, cebin büzülerek eliminasyonunu ve düzgün bir kök yüzeyini sağlamak ve daha kolay temizlenebilir bir dişeti formu oluşturmaktır.

1.Cerrahi olmayan periodontal tedavi
Diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi: Diş yüzeylerindeki sert ve yumuşak eklentilerin uzaklaştırılması işlemidir.
Subgingival küretaj: Dişetindeki iltihabi durumun ortadan kaldırılması veya dokuların ileri periodontal tedaviye hazırlanması amacıyla dişlerin ve dişetlerinin uyuşturularak, dişlerin çevresindeki eklentilerin ve iltihabi dokuların uzaklaştırılması işlemidir.

2.Cerrahi periodontal tedavi
Periodontal Flep cerrahisi: Dişeti hastalığının ilerlediği durumlarda dişlerin ve dişetlerinin lokal anesteziyle uyuşturularak dişetlerinin kemik yüzeyi açığa çıkacak şekilde kaldırılıp, kök yüzeyi ve iltihaplı dokuların temizlenmesi işlemidir.
Gingivektomi: Bu yöntem dişeti büyümesinde ve derin ceplerin oluştuğu bölgelerde fazlalık olan dişetinin çıkarılması işlemidir. Ardından dişeti konturları gerektiği şekilde düzeltilerek, dişeti fizyolojik olarak bir forma sokulmakta ve estetik görünüm sağlanmaktadır.
Gingivoplasti: Bu operasyonla fazla oranda görünen dişeti ya da asimetrik olan dişeti seviyesi düzeltilmektedir. Hastalara lokal anestezi uygulandığından, acı hissetmeden gerekli düzeltmeler yapılmaktadır. Gerektiği takdirde uygulanan full porselen laminat ya da metal desteksiz olan zirkonyum porselenler daha estetik bir görünüm elde edilmesini sağlarlar.
Frenektomi: Frenulum adı verilen kas bağlantısının normalde olması gereken yere göre dişe daha yakın konumlandığı durumda uygulanan, dişetinin lokal olarak uyuşturularak kas bağlantısının cerrahi olarak uzaklaştırılması işlemidir.
Rezektif ve Rejeneratif kemik cerrahisi: Dişeti hastalığının ilerlediği durumlarda periodontal flep cerrahisi sırasında dişlerin çevresindeki kemiğin şekillendirilmesi veya uygun görülen durumlarda kemiğin çeşitli greft materyalleriyle desteklenmesi işlemidir. Rejeneratif işlemler periodontal hastalık nedeniyle yıkıma uğramış destek dokuların vücudun kendi yapım mekanizmaları uyarılıp yeniden yapılması amacıyla yapılmaktadır. Uygun olan durumlarda hastalıktan etkilenen dokular uzaklaştırılıp, mebran, doku uyarıcı proteinler ya da kemik grefti kullanılıp yeni destek yapıların oluşturulması sağlanır.
Yumuşak doku grefti uygulamaları: Mevcut dişeti çekilmesini tedavi etmek, keratinize doku miktarını arttırmak veya ileride oluşabilecek çekilmeleri önlemek amacıyla ağzın başka bir bölgesinden alınan yumuşak dokunun tedavi edilecek bölgeye cerrahi işlemle yerleştirilmesi işlemidir.
Kuron boyu uzatma: Dişlerde fazla doku kaybı oluşmuşsa, çürüğün dişeti altına uzanması durumunda dişlerde korun boyu uzatılarak, fazla dişeti dokusu çıkarılır ve kemik yeniden şekillendirilir. Bu sayede dişlere daha uzun bir görünüm verilmiş olur.
Botoks uygulaması: Dişetlerinde olan sorunların cerrahi yollarla giderilememesi halinde, botoks uygulanarak, dişeti sorunları giderilebilir. Cerrahi müdahale dışında botoks uygulaması da son yıllarda gummy smile tedavi seçenekleri arasına girmiştir. Gummy Smile; gülümseme esnasında dişetlerinin normalde estetik olarak kabul edilen miktardan daha fazla göründüğü durumdur.

Dişeti hastalığı (Periodontal hastalık) nedir?
Dişeti hastalığı, dişlerin çevresindeki dişe destek olan dokularda oluşan iltihabi bir hastalıktır. Erken dönemlerde fırçalama ve diş ipi kullanımı esnasında kanama olabilmektedir. Bu safha “gingivitis” olarak adlandırılmaktadır. Gingivitis tedavi edilmezse, hastalık plak ve diştaşının dişetinin altına yerleşim gösterdiği “periodontitis”e ilerler. Periodontitis ilerlerse dişleri destekleyen kemik kaybedilir ve diş kaybıyla sonuçlanır.

Sağlıklı dişeti nasıl görünür?
Sağlıklı dişeti açık pembe renktedir. Sert kıvamlı, yüzeyi portakal yüzeyi gibi pürtüklü ve dişi sıkı bir şekilde sarar.

Hastalıklı dişeti nasıl görünür?
Kızarık, yumuşak kıvamlı, yüzeyi parlak, şişmiş ve hareketlidir.

Dişeti sağlığı neden bozulur?
Dişeti hastalıklarının ana nedeni kötü ağız hijyeni, diş yüzeylerinde biriken bakteri plağı ve bunun sonucu oluşan diştaşlarıdır. Sigara, diyabet, stres ve bireyin bağışıklık yanıtı gibi faktörler periodontal doku kaybında etkili unsurlar arasındadır.

Tartar (diştaşı) nasıl oluşur?
Gıda artıkları tükrükteki minerallerle birleşerek, diş ve dişetleri etrafında kireç tabakaları oluştururlar. Diştaşları bütün dişeti hastalıklarının etken faktörüdür.

Dişeti hastalığının belirtileri nelerdir?
İlk ve en kolay gözlemlenen belirti dişeti kanamasıdır. Fırçalama sırasında veya kendiliğinden oluşan dişeti kanaması, dişetinde kızarıklık, şişlik ve hassasiyet, dişetlerinde kaşıntı hissi, dişeti çekilmesi, dişlerde sallanma ve dişlerin birbirinden uzaklaşmaya başlaması dişeti hastalığının belirtilerindendir.

Dişeti kanamasının nedenleri nelerdir?
Dişetleri kanıyorsa, kanamanın bulunduğu bölgede iltihap var demektir. Kanamaların nedeni, dişeti hastalığı sürecinde oluşan birtakım iltihapsal olaylar sonucunda, dişeti dokusunun beslenmesini sağlayan damarlanmanın ve damar yapısının bozulması sonucu damar içinde kalması gereken kan elementlerinin damar dışına çıkabilmesi sonucu gerçekleşir.

Dişeti kanaması nasıl tedavi edilir?
Hastalık, sadece dişetinde ise, alt taraftaki kemiğe ilerlememişse iyi bir bakım ve ağız hijyeni ile sorun çözülür. Eğer dişetinin altındaki dokulara ulaşmışsa, bir diş hekimi vasıtasıyla bu bölgelerin temizlenmesi, hastalıklı olan dokuların sağlıklı hale getirilmesi gerekir.

Diştaşı temizliği zararlı mıdır?
Uygun aletler ile doğru biçimde yapıldığında diştaşı temizliği dişler için zararlı bir uygulama değildir. Diştaşı temizliği sırasında sadece dişlerinizin yüzeyinde birikmiş olan diş taşları, plaklar ve renkleşmeler temizlendiği için dişlerinizden herhangi bir kayıp olmaz.

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir?
Diş aralarında, dil üzerinde ve diğer çevre dokularda kalan yiyecek artıkları, ağız içindeki bakteriler aracılığı ile kötü kokulu bileşiklerin oluşmasına sebep olmaktadır. Ağız bakımı eksikliğine bağlı olarak gelişen diş çürükleri ve dişeti hastalıkları tabloyu ağırlaştırmaktadır.

Sigara kullanımı dişeti hastalığını etkiler mi?
Sigara kullanımının dişeti hastalığının şiddetini arttırdığı ve tedaviye karşı doku cevabını azalttığı bilinmektedir. Sigaranın kemik kaybını hızlandırdığı pek çok araştırma ile saptanmıştır.

Dişeti hastalığı genel sağlığı etkiler mi?
Dişeti hastalığına neden olan mikroorganizmalar ve ürettikleri zararlı maddeler, kalp hastalıkları, diyabet, solunum yolu ve akciğer hastalıkları ve düşük ağırlıklı doğum veya erken doğum riski gibi bazı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Genel sağlık durumu veya kullanılan ilaçlar dişeti hastalığını etkiler mi?
Diyabet, bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklar, hormonal değişiklikler gibi sağlık durumları ve kullanılan bazı ilaçlar dişeti hastalığını etkileyebilmektedir.

Dişeti hastalığı tedavi edilmediğinde ne olur?
Dişeti hastalıkları tedavi edilmediği sürece ilerler ve hastalığın son aşamasında dişlerde sallanmalar ve diş kayıpları görülebilir.

Dişetleri neden çekilir?
Dişetleri genel olarak iki ana nedenle çekilebilir. Bunlardan ilki, sahip olunan dişeti hastalığının tedavi edilmeyip ilerlemesi sonucu oluşan çekilmelerdir. Diğer neden ise, daha çok ağız bakımına çok dikkat eden bireylerde yanlış/aşırı/sert fırçalama sonucu oluşabilir. Böyle hastalarda dişeti çekilmesine çoğunlukla, dişlerde aşınma ve hassasiyet tipinde durumlar eşlik edebilmektedir. Dişeti çekilmelerinin tedavisinde gerekliyse cerrahiye geçilir ve yumuşak doku greftleri uygulanabilir.

Periodontal tedavi (Dişeti tedavisi) ağrılı mıdır?
İşlemler sırasında lokal anestezi yapıldığı için herhangi bir ağrı duyulmaz. Bazı işlemler sonucunda geçici olarak sızlamalar olabilir. Bu sızlamaların sebebi ise dişeti çekilmelerine bağlı olarak meydana çıkan kök yüzeylerindeki diş taşlarının kaldırılmasıdır.

Diştaşı temizliğini ne sıklıkta yaptırmak gerekir?
Yılda en az 2 kez, her 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimine gitmekte yarar vardır. Bu kontroller esnasında gerekli görülürse diştaşı temizliği yapılabilir.

Periodontal hastalıklar tedavi sonrasında tekrarlar mı?
Periodontal tedavi sırasında ve sonrasında ağız bakımının iyi olması çok önemlidir. Eğer ağız hijyenine dikkat edilmezse, periodontal hastalık tekrarlar.