Dental Figüre


Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş hekimliği nedir?
Estetik diş hekimliği; diş ve diş etleri üzerine yapılan çeşitli uygulamalar ile görüntü, konuşma bozuklukları ve kaybedilmiş fonksiyonların iyileştirilmesidir.

Estetik Diş Hekimliği nelerle ilgilenir?
Dişlerin istenmeyen renk, biçim ve pozisyonlarına çeşitli çözümler üretir.
Dişetlerinin görünüş bozukluklarına estetik yaklaşımlarda bulunur.
Gülümsemenize katılmayan dişlerinizi de gülüşünüze katar.

Dişler, dişetleri ve dudakların kendi aralarındaki uyumun haricinde, çeneler ve yüz ile olan ilişkilerini de inceleyip estetik yaklaşımlarda bulunur.
Dudakların gülümseme esnasında aldığı pozisyonda dişetlerinin fazla görünmesi gibi dudak ile dişetleri arasındaki uyumu düzenler.

Estetik Diş Hekimliğinde hangi tedavi yöntemleri kullanılır ?
1) Estetik dolgular (Inlay / Onlay)
2) Porselen Laminalar (Yaprak Kaplamalar)
3) Zirkonyum Dişer (Metalsiz Kaplamalar)
4) Bonding Uygulaması
5) Gülüş Tasarımı
6) Dişeti Estetiği
7) Diş Beyazlatma (Bleaching)

1) Estetik dolgular
Diş çürüklerinin tedavisinde dolgu materyali olarak genel olarak metal ve kompozit dolgular yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak aşırı madde kaybı olan dişlerde bu dolgular yerine hem estetik hem de dayanıklılıklarından dolayı porselen dolguları tercih edilmektedir. Inley ve onley adı verilen porselen dolgular çürük dokunun temizlenmesinden sonra ölçü alınarak laboratuvar ortamında hazırlanmaktadır. Estetik olmaları, uzun ömürlü olmaları, kalan sağlam diş dokusunu korumaları, kenar sızıntısı ve yeni çürük oluşma risklerinin minimum olmaları ve diş-restorasyon uyumlarının çok hassas olması gibi avantajlarından dolayı günümüzde estetik uygulamalarımızın başında yerlerini korumaktadırlar.

2) Porselen (yaprak) laminalar
Porselen laminalar, diş dokusundan çok az veya çoğu zaman hiç preparasyon (kesim) gerektirmeden uygulanabilen restorasyonlardır. Özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılan laminaların renk geçirgenliğinin çok iyi olması estetik olarak mükemmel sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Laminaların sağlıklı, dayanıklı hem de renk stabilitelerinin çok iyi olması günümüzde çok yaygın bir restoratif seçenek olmasını sağlamıştır.

Porselen diş laminaları hangi durumlarda uygulanır?
Gülme sırasında üst dişleri hiç gözükmeyecek kadar kısa olan kişilere,
Diş Beyazlatma ile tedavi edilemeyen antibiyotik ve aşırı flor kullanımına bağlı olarak oluşan renklenmelerde,
Hastaların kozmetik olarak dişlerinden memnun olmadığı durumlarda,
Ön dişlerinde kırık olan kişilere,
Dişlerinin arasında boşluklar olan kişilere,
Yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde,
Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) mükemmele yakın kozmetik bir alternatif olabilir.

Porselen Lamina Dişlerin avantajları nelerdir?
Diş yüzeyinde çok az veya hiçbir aşındırma gerektirmeden diş yüzeyine uygulanır.
Çay, kahve ve sigara gibi dış etkenler ile renk değiştirmezler.
Renk seçenekleri mevcuttur.
Dişlerdeki kırık, çatlak, büyük dolgular ve renklenmeler rahatlıkla tedavi edilebilir.
Porselen bir uygulama yapıldığı anlaşılamayacak kadar doğal görünümlüdürler.
Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılabilir. Yani dişlerinize hiç bir müdahalede bulunmadan önce dişlerinizde oluşturulacak değişiklik size gösterebilir
Aşınmalara karşı çok dirençlidirler. Dişi korurlar ve çürük gelişmesine engel olurlar.

3) Zirkonyum Dişler
Günümüzde dişlerin kuronla kaplanmasında uzun yıllardır kullanılan metal destekli porselenler yerini artık zirkonyum alt yapılı porselenlere bırakmaktadırlar.

Neden zirkonyum porselenler tercih edilmelidir?
Zirkonyum porselenlerde metal destekli seramiklere göre daha estetik sonuçlar elde etmek mümkündür. Ayrıca porselenin dokularla olan uyumunun çok iyi olması yapılan restorasyonların uzun yıllar boyunca sağlıklı olarak kullanılmasına olanak sağlamaktadır.
Metal destekli protezlerde görülen dişin boyun bölgesindeki diş etinde morumsu renklenme asla oluşmaz.
Işık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal dişlerin görüntüsü tam olarak yakalanır. Sağlıklı dişlerin minesi ışığı tamamen geçirir. Klasik porselen kaplamaların alt yapıları olan metaller dişlerde opak bir görüntü yaratırlar. Bu da dişlerin cansız ve yapay görünmesine sebep olur. Zirkonyum ile bunun önüne geçilmiştir.
Alerjik değildir. Metal destekli protezlere göre genel vücut sağlığı açısından daha avantajlıdır.
Ağızda tat alma duyusunda bozukluğa, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna neden olmayan sağlıklı materyallerdir.

Zirkonyum dişler hangi durumlarda uygulanabilir?
Aşırı madde kaybı olan dişlerde
Diş eksikliklerinde köprü restorasyonlarının yapımında
Ön bölgedeki estetik restorasyonlarda
Metal alerjisi olan hastalarda
İmplant üstü restorasyonlarda

4) Bonding uygulaması
Bonding yani adeziv sistemler, kompozit dolgular kullanılarak ön dişlerdeki kırıklar, diastemalar (ön dişler arasındaki boşluklar) kolayca tek seansta düzeltilebilir; dişlerin boyu estetik olarak yine tek seansta uzatılabilir. Dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek veya bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişte madde kaybı oluşturmadan estetik bir görünüm sağlamak amacıyla geliştirilmişlerdir. Bu uygulamalar estetik, hızlı ve maliyeti az olan uygulamalardır. 1 saat içinde çoğu zaman lokal anesteziye bile ihtiyaç duyulmadan yapılan uygulamalardır.

5) Gülüş Tasarımı
Günümüzde bireyler artık diş hekimine dişlerindeki çürük gibi problemlerinden çok estetik görünümlerindeki sıkıntılar nedeniyle başvurmaktadır. Estetik diş hekimleri diş, dişeti, yüz ve çenelerin yapısı ve birbirleriyle olan uyumları ile ilgilenmektedirler.

Gülüş Estetiğinde nelere dikkat edilir?
Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel ideal gülüşünüzü yenilemektir. Sizin birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü planlamaktır.
Yüz Hatlarınız
Cinsiyetiniz
Yaşınız
Gülüş simetrisi
Dişlerinizin sıralanışı ve renkleri
Dudaklarınız
Dişetleriniz
Gülüş tasarımına ilk önce yüz hattınızın hangi geometrik şekle uyduğu tespit edilerek başlanır. Kişinin yüzündeki hatlar dişin hangi formda seçilmesi gerektiğinin şifrelerini içerir. Aşağıda belli başlı yüz şekilleri ve bunlara uygun diş formları görülmektedir: Erkek ve kadın anatomisi birbirinden farklıdır. Erkeklerde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Alın burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılıklar gösterir. Kadınlarda geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı paralellik vardır.

Kadınlarda:
Dişlerin köşeleri daha yumuşak döner,
Gülme hattı doğru kavislidir,
Ortadaki iki diş yandaki dişlerden biraz daha uzundur,
Komşu dişlerin köşeleri arasında minik aralıklar vardır.

Erkeklerde :
Komşu dişler daha düz bir hatta birleşirler,
Dişlerin hatları daha belirgindir,
Gülme hattı daha düzdür.

6) Dişeti Estetiği
Göze hoş gelen, uyumlu ve temiz bir gülümseme oluşturmanın ilk adımı diş ve diş eti uyumunu sağlamaktır. Güldüğümüzde gözüken diş eti miktarı, dişlerimizin görünümünü de etkiler. Asimetrik diş eti kenarları, dişlerimizin düzensiz ve gülüş hattımızın eğri olduğu izlenimini verir. Eğer diş etlerimiz çekilmişse, dişlerimiz olduğundan daha uzun görünür. Bu olumsuz durumu gidermek, diş eti estetiği uygulamaları sayesinde mümkün olmaktadır.

Pembe estetik
Enflamasyon (bir çeşit diş eti ödemi) nedeniyle şiş ve kırmızı olan diş etleri, dikkatlerin diş etlerine çevrilmesine sebep olur. Kalınlaşmış ve ödemli diş eti kenarı, dişlerin dip kısımlarında gölgelenmelere sebep olur. Bu gölgelerden dolayı diş renkleri de olduklarından birkaç ton daha koyu görünürler. Ayrıca ödemden dolayı kalınlaşmış diş eti kenarında bakteri plağı birikimi daha kolay olur. Bakteri birikmesi, iki diş arasındaki üçgen diş eti bölümünün (papil) çekilmesine ve iki diş arasında koyu renkli, bazen de siyah bölümler oluşmasına neden olacaktır.Gingivoplasti
Güldüğünde diş etleri normalden fazla görünen, 'Gummy-smile' dediğimiz gülüşlerde uygulanan bir metottur. Gülüş estetiğini bozan diş etindeki fazlalık küçük bir operasyon ile düzeltilir. (Bakınız, Gülüş Tasarımı)
Bu kişilerde estetik diş hekimi ile cerrah beraber çalışır ve diş eti seviyesi ile biçiminin nasıl olması gerektiği belirlenir. Cerrah da bu seviyeye kadar diş etlerini düzelterek güzel bir uyum sağlar.
Hastaya yapılacak lokal anestezi ile hasta hiç bir şey hissetmeyecektir. Küçük bir cerrahi işlem olan gingivoplasti, kısa zamanda gülümsemeyi tamamen değiştirecektir.
Estetik problemin dişleri de kapsadığı durumlarda diş eti operasyonundan sonra porselen laminalar da uygulanarak mükemmel bir gülüş tasarlanmış olur. (Bakınız, Laminate Kaplamalar)

Dişeti Grefti
Diş eti çekilmesinin fazla olduğu bölgelere doku ekleyerek uzunmuş gibi görünen dişlerin daha estetik görünmesi sağlanabilir. Diş eti estetiğini ilgilendiren diğer bir nokta ise; diş çektirmeye bağlı olarak, çene kemiğinde çökme ve sonucunda oluşan asimetrik diş eti görünümüdür. Bu durum, genellikle ön dişler bölgesinde oldukça rahatsız edicidir. Her ne kadar olağanüstü güzellikte porselen dişler yapılmış olursa olsun, hazırlanan porselenlerin yerleştirileceği alan, çepeçevre diş eti dokusudur. Eğer olması gerektiği kadar ve sağlıklı bir dişeti dokusu yoksa, hazırlanan porselenler güzelliğini sergileyemeyecektir. Eğer diş eksikliği veya diş eti çekilmesine bağlı papil kaybı varsa, öncelikle bu olumsuz durumun giderilmesi gerekir. Bazı protetik ve cerrahi yöntemlerle kayıp dokular tekrar kazanılabilir. Dişlerimizi çevreleyen dişeti dokusunu düzenlemeye ve dişlerimizle uyum içinde bir görüntü elde etmeye yönelik işlemlere kozmetik dişeti düzenlemeleri denir. Genellikle protez yapımı öncesinde; diş etleri, kemik ve bağ dokusuyla ilgili altyapı müdahaleleri, hastalar tarafından uzun ve yorucu seanslar olarak düşünülse de, bu tip müdahaleler, elde edilen sonuçları sebebiyle, hastalar ve diş hekimleri açısından son derece gerekli ve memnun edici olmaktadırlar.

7) Diş Beyazlatma (Bleaching)
Diş beyazlatma, dişetlerinin izole edilerek dişlerin üzerine beyazlatıcı bir jel uygulanmasıyla gerçekleştirilir. Home Bleaching (Ev tipi), Office Bleaching(Diş kliniğinde uygulanan), Tek dişe uygulanan bleaching , Home ve Office tipinin bir arada uygulandığı bleaching olmak üzere 4 çeşittir.
Dişlerin zaman içerisinde fizyolojik renk değişimlerine uğraması, bebeklik döneminde ilaç kullanımına bağlı oluşan renkleşmeler, kanal tedavisi gören dişlerdeki renkleşmeler, travma sonucu dişlerin canlılığının kaybetmesi sonucu oluşan renkleşmeler, amalgam dolgulardan kaynaklı renkleşmeler, çay kahve kullanımı sonucu oluşan renkleşmeler protez yapımına gerek duyulmaksızın beyazlatma ile düzeltilebilir. Beyazlatma işlemi sadece mine tabakası üzerinde etkili olup, diş dokularında zararlı bir etkisi yoktur. Yılda bir tekrarlanması beyazlatmanın kalıcılığını artırmaktadır.